Dietetyk Wrocław – kto powinien skorzystać?
Zbilansowana, zdrowa dieta jest bardzo istotna dla każdego z nas, dobrze skomponowany jadłospis to droga do lepszego zdrowia, ale też do dobrego samopoczucia i zgrabnej sylwetki. Kto w szczególności powinien skorzystać z pomocy dietetyka?
- Osoby z nadwagą i otyłości.
- Pacjenci zmagający się z takimi chorobami, jak cukrzyca typu I i II, nadciśnienie, choroby nerek, miażdżyca, hipercholesterolemia, choroba Hashimoto, choroby jelit, choroby refluksowe, choroby nowotworowe i inne.
- Osoby z czynnościowymi zaburzeniami układu pokarmowego jak częste lub przewlekłe biegunki, wzdęcia czy zaparcia.
A ponadto:
- sportowcy
- alergicy
- kobiety w ciąży
- wszyscy, którzy chcą zrozumieć na czym polega zdrowe odżywianie się i zdrowy styl życia
Żywienie w chorobie
Odpowiednie żywienie w chorobie jest niezmiernie istotne ‒ w przypadku pacjentów zmagających się z różnego typu dolegliwościami zaleca się pomoc dietetyka klinicznego. Odpowiednio opracowany plan żywieniowy może zminimalizować objawy choroby, skrócić czas rekonwalescencji, a nawet przyspieszyć leczenie. Dietetyk kliniczny dysponuje wiedzą na temat funkcjonowania układu pokarmowego oraz innych układów, przygotowuje więc dietę dostosowaną do choroby i stopnia jej zaawansowania.
Indywidualne plany żywieniowe
Plany żywieniowe układane są w zgodzie z preferencjami żywieniowymi pacjenta. Nasi dietetycy przeprowadzają wywiad żywieniowy, podczas którego gromadzą informacje na temat produktów, które dana osoba chciałaby uwzględnić w swojej diecie, jak również tych, za którymi nie przepada. Dieta skomponowana jest w ogólnodostępnych produktów, a przygotowanie posiłków nie jest czasochłonne. Pacjent otrzymuje szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania.
Każdego dnia dbamy o to, by w diecie pacjenta znalazły się nie tylko zdrowe, ale też smaczne posiłki. Zapewniamy fachowe wsparcie we wprowadzaniu w życie zdrowych nawyków żywieniowych, zawsze służymy wsparciem i radą.
Zdrowa dieta jest niezmiernie ważna w życiu każdego z nas. Bez względu na wiek, stan zdrowia, tryb życia powinniśmy zadbać o to, by w naszym jadłospisie znalazły się zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki.
Dietetyk Wrocław – badania przed wizytą
Aby dietetyk mógł skomponować dietę, która będzie odpowiednia do dolegliwości z którymi zmaga się pacjent, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych, między innymi takich, jak:
- morfologia krwi
- glukoza i insulina na czczo
- TSH, fT3, fT4
- Kreatynina
- Kwasmoczowy
- AspAT, ALT
- lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy)
W zależności od schorzeń, z jakim zmaga się pacjent, w trakcie kolejnych wizyty może być wskazane wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.
Poradnia dietetyczna we Wrocławiu oferuje:
- ocenę aktualnego sposobu żywienia oraz stylu życia,
- analizę składu ciała,
- konsultację dietetyczną, m.in. dla osób z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, cukrzycą typu 2, zespołem metabolicznym, dną moczanową, zaparciami, nieswoistymi zapaleniami jelit, chorobami nerek, osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, niedokrwistością, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi, chorobami nowotworowymi,
- pracowanie programu żywieniowego z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjenta oraz oraz uwzględnieniem innych czynników jak nietolerancje pokarmowe,
- poradnictwo żywieniowe dla osób zdrowych, które chcą wdrożyć nawyki zdrowego żywienia
Ważne informacje:
- Pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym trwa około godziny. Podczas wizyty zostanie przeprowadzony wywiad dotyczący powodu zgłoszenia się do poradni, szczegółowy wywiad żywieniowy mający na celu identyfikację dotychczasowego sposobu żywienia, a także analiza składu ciała. Na podstawie uzyskanych informacji dietetyk szczegółowo omówi zalecenia dotyczące modyfikacji aktualnego sposobu żywienia, a w ramach porady pacjent otrzyma wykaz produktów zalecanych i przeciwwskazanych do stosowania oraz przykładowe jadłospisy.
- Na wizytę należy przynieść wyniki badań laboratoryjnych z ostatniego okresu.
- Na każdą wizytę, także pierwszą, należy przynieść zapisane wszystkie produkty i napoje spożyte w ciągu dwóch dni przed wizytą, najlepiej z określeniem wielkości porcji (np. kromka, szklanka, plaster).
W przypadku pytań dotyczących naszej poradni dietetycznej zapraszamy do kontaktu, chętnie udzielimy odpowiedzi.
W Przychodni na Tęczowej w ramach Poradni Dietetycznej przyjmuje dr. n. o zdr. Dorota Różańska