Poradnia Leczenia Ran zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkiego typu ran, w tym ran przewlekłych i ran wolno gojących się.
W szczególności zajmujemy się leczeniem następujących najczęstszych typów ran:
- zespół stopy cukrzycowej,
- owrzodzenia goleni,
- oparzenia,
- odleżyny, czyli rany u osób leżących, unieruchomionych w łóżku,
- rany niedokrwienne goleni,
- rany o etiologii mieszanej (żylno-niedokrwiennej),
- rany pourazowe oraz o nieznanym tle.
Zajmujemy się diagnostyką ran, identyfikując przyczyny powstawania ran. Pomagamy w odpowiednim doborze opatrunków, utrzymaniu higieny w obrębie rany oraz edukujemy jak samodzielnie zadbać o gojące się miejsce. W razie potrzeby proponujemy chirurgiczne opracowanie rany w celu usunięcia martwiczych tkanek i ułatwieniu gojenia. W ramach Poradni Leczenia Ran proponujemy również wizyty domowe, podczas których jest możliwość wymiany opatrunków oraz pielęgnacji chorego.
Nowoczesne leczenie rany przewlekłej opiera się na kontroli wilgotności i temperatury w ranie, przy zastosowaniu odpowiednich, aktywnych opatrunków. Ostatni etap gojenia to całkowite pokrycie rany naskórkiem i odizolowanie żywej tkanki od środowiska zewnętrznego (bakterie, wirusy, grzyby) oraz wytworzenie bariery mechanicznej chroniącej delikatne tkanki przed urazem.
Stosowanie właściwego leczenia, z zastosowaniem wysokospecjalistycznych technik, znacząco skraca czas gojenia, zmniejsza ból, uciążliwy wysięk czy nieprzyjemny zapach. Pomoc chirurga umożliwia kontrolę procesu gojenia z możliwością szybkiej interwencji zabiegowej oraz modyfikację leczenia poprzez zastosowanie odpowiednich opatrunków spośród kilkuset dostępnych na rynku.
W skład leczenie ran wchodzą następujące elementy:
- edukacja pacjentów i ich bliskich;
- identyfikacja przyczyny/przyczyn powstania rany i eliminacja tych przyczyn, o ile to możliwe;
- optymalizacja leczenia chorób przewlekłych, które leżą u podłoża powstawania ran;
- stosowanie ogólnoustrojowe leków usprawniających gojenie ran oraz krążenie żylne i/lub tętnicze;
- w przypadku ran zakażonych – stosowanie antybiotyków (w tym celowanych) ogólnoustrojowo i/lub miejscowo;
- stosowanie określonych opatrunków specjalistycznych i ich wymiana w określonych sekwencjach czasowych;
- kompresjoterapia;
- leczenie larwami
- chirurgiczne zabiegi polegające na usunięciu tkanek martwiczych, zbliżaniu brzegów ran;
- stosowanie domowego systemu podciśnieniowego i wymiana opatrunków (VAC- vacuum assisted closure, NPWT- negative pressure wound therapy). Gojenie ciężkich ran wspomagane przez urządzenie wytwarzające podciśnienie, powodujące usuwanie w sposób ciągły tkanek zakażonych i martwiczych oraz powodujący mechaniczne zbliżanie brzegów rany;
- w wybranych przypadkach – kwalifikacja do zabiegów w komorze hiperbarycznej.
Wiele czynników może wpływać niekorzystnie na proces gojenia się rany (wymagają leczenia równolegle z zabiegami miejscowymi w obrębie samej rany):
- niewydolność żylna
- niewydolność tętnicza
- niewyrównana cukrzyca i inne choroby metaboliczne
- niewydolność serca
- niedożywienie
- otyłość
- niewydolność nerek
- niedokrwistość
- niedobór żelaza
- choroba nowotworowa
- przewlekły proces zapalny
Wszystkie osoby borykające się z problemem niegojącej się rany zapraszamy na konsultacje.
W Przychodni na Tęczowej w ramach Poradni Leczenia Ran Przewlekłych przyjmuje chirurg:
Na pierwszą wizytę proszę zabrać całą dokumentację medyczną dotyczącą Pana/Pani przeszłości chorobowej, nie tylko związanej z aktualnymi dolegliwościami. Proszę pamiętać o wcześniejszych wynikach badań laboratoryjnych, wynikach badań diagnostycznych, kartach informacyjnych z hospitalizacji oraz opisach konsultacji lekarskich a także aktualnie stosowanych lekach. Odpowiednie przygotowanie do wizyty pozwala na szybsze postawienie rozpoznania oraz lepsze zaplanowanie dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.