Dla większości pacjentów wizyta u proktologa jest krępująca i wstydliwa ‒ wszystko to sprawia, że osoby, które zmagają się z dolegliwościami odbytu i odbytnicy przekładają w nieskończoność konsultację proktologiczną i rozpoczęcie leczenia. Jest to oczywiście błędem i może mieć poważne konsekwencje.
W naszym gabinecie proktologicznym koncentrujemy się na tym, by badanie przebiegało w spokojnej atmosferze i było komfortowe dla pacjenta.
Badanie proktologiczne zaczyna się od szczegółowego wywiadu z pacjentem ‒ w trakcie wywiadu lekarskiego specjalista ustala z jakimi dolegliwościami zmaga się pacjent.
Kolejnym krokiem zazwyczaj jest przeprowadzenie badania per rectum, czyli badanie odbytu palcem. Dzięki badaniu per rectum specjalista może zlokalizować ewentualne guzki. W razie konieczności lekarz w trakcie wizyty może również przeprowadzić badanie anoskopowe.
Do Poradni Proktologicznej warto zgłosić się w razie wystąpienia jednego z poniższych objawów:
• ból odbytu (zwykle bardzo dotkliwy
• świąd odbytu
• hemoroidy, czyli żylaki odbytu
• guzki odbytu
• zmiany ropne
• przetoki okołoodbytnicze
• choroby zwieraczy (nietrzymanie stolca)
• krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
• grzybica przewodu pokarmowego
Proktolog Wrocław – Anoskopia
Badanie polega na wziernikowaniu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy. Lekarz wprowadza do odbytu sztywny, jednorazowy wziernik anoskopu o długości 8-10 cm. W trakcie badania lekarz delikatnie przesuwa i obraca anoskop, po to by dokładnie ocenić stan całego kanału odbytu. Metoda ta umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala także na pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia.
Diagnostyka chorób odbytu i odbytnicy
Wśród badań diagnostycznych, których wykonanie może zlecić specjalista, wymienić możemy takie, jak:
- rektoskopia
- kolonoskopia
- badanie na krew utajoną
- badanie rezonanasem magnetycznym
- badanie tomografem komputerowym
Zakres działania Poradni Proktologicznej we Wrocławiu:
• zabiegi diagnostyczne okolic odbytu;
• leczenie zachowawcze schorzeń odbytu, m.in. hemoroidów, zakrzepicy przyodbytowej, szczeliny odbytu, przetoki odbytu, stanów zapalnych, świądu odbytu, kłykcin kończystych;
• zabiegi proktologiczne: wycięcie zmian odbytu, zabieg Barrona – usuwanie żylaków odbytu (hemoroidy);
• diagnostyka i leczenie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego;
• kwalifikacja pacjentów do zabiegów operacyjnych i prowadzenie pacjentów po zabiegach;
• profilaktyka chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego i ich powikłań;
W ramach poradni wykonywana jest rektoskopia (badanie endoskopowe odbytnicy) oraz anoskopia (wziernikowanie kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy). Lekarz dobiera właściwe leczenie w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.
Poradnia proktologiczna ‒ leczenie
Leczenie chorób jelita grubego, odbytu i odbytnicy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Bardzo często specjalista zaleca leczenie farmakologiczne – pacjent stosuje wskazane lekarstwa w ustalonych dawkach, niekiedy stosowane są również czopki doodbytnicze, kremy lub maści. W przypadku dolegliwości takich jak zaparcia oraz biegunki często zalecana jest zmiana diety.
Nie zawsze leczenie farmakologiczne jest wystarczające, czasem zachodzi konieczność przeprowadzenia leczenia zabiegowe, którym zajmuje się chirurg proktolog (zabiegi chirurgiczne wykonywane w przychodni lub zabiegi operacyjne) ‒ takie leczenie jest zalecane w przypadku torbieli, polipów czy hemoroidów. Najbardziej skomplikowany jest proces leczenie nowotworu jelita grubego – w tym przypadku polecamy konsultację z chirurgiem onkologiem Maciej Bogusiak
Jakie choroby leczy proktolog?
Proktolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem takich problemów i chorób, jak:
- krwawienie z odbytu
- świąd okolicy odbytu
- daremne parcie na stolec
- hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze)
- wypadanie błony śluzowej odbytnicy
- ropień okołoodbytniczy
- szczelina odbytu
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- kłykciny kończyste
- nietrzymanie stolca
- nowotwór jelita grubego
Warto pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze – o zdrowie trzeba dbać bo nie można go kupić. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów zapraszamy na konsultację z naszymi specjalistami. Umów wizytę już dziś!
W Przychodni na Tęczowej w ramach Poradni Proktologicznej przyjmują następujący specjaliści:
Na pierwszą wizytę proszę zabrać całą dokumentację medyczną dotyczącą Pana/Pani przeszłości chorobowej, nie tylko związanej z aktualnymi dolegliwościami. Proszę pamiętać o wcześniejszych wynikach badań laboratoryjnych, wynikach badań diagnostycznych, kartach informacyjnych z hospitalizacji oraz opisach konsultacji lekarskich a także aktualnie stosowanych lekach. Odpowiednie przygotowanie do wizyty pozwala na szybsze postawienie rozpoznania oraz lepsze zaplanowanie dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.