19/07/2018

Anna Brona | Endokrynolog | Internistka

Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynolog

Dr n. med. Anna Brona ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu). Po stażu podyplomowym, który odbyła w Wojskowym Szpitalu Klinicznym nr 4 we Wrocławiu, rozpoczęła pracę w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu.

W 2013 roku uzyskała specjalizację z chorób wewnętrznych.

Uczestniczyła w kilku projektach badawczych. Była współautorką prac naukowych dotyczących chorób tarczycy i nadnerczy, które zostały opublikowane w renomowanych czasopismach: Endokrynologii Polskiej oraz Thyroid Research. Przedstawiała wyniki prac badawczych na Kongresach Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego, Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, oraz 1 st Central European Symposium of Young Endocrinologist 2013.

Działalność naukowa

Po ukończeniu specjalizacji z chorób wewnętrznych przez 3 lata była pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim w Katedrze Biologicznych i Motorycznych Podstaw Sportu w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W ostatnich latach była współautorką rozdziałów w podręcznikach naukowych serii wydawniczej Frontiers in Gynecological Endocrinology wydawnictwa Springer International Publishing (Thyroid Disorders and Pregnancy: Diagnostic and Therapeutic Proposal [2014] Vitamin D deficiency: diagnosis, prevention, and treatment: new consensus [2016], Thyroid Disorders in Climacteric Women [2018]), oraz wpółautorem pracy pt.: The Central Effects of Androgenic-anabolic Steroid Use opublikowanej w Journal of Addiction Medicine.

W 2013 r. obroniła rozprawę doktorską pt.: „Ilość i dystrybucja tkanki tłuszczowej a stężenie wybranych adipokin i cytokin u otyłych i nieotyłych kobiet pomenopauzalnych”.

Działalność kliniczna

Od czasu ukończenia studiów do dnia dzisiejszego stale pracuje z pacjentami zarówno w oddziale szpitalnym, jak i w poradniach specjalistycznych. Od 2017 roku jest specjalistą w dziedzinie endokrynologii. Pracuje w Klinice Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 we Wrocławiu.

Do najczęstszych problemów klinicznych, którymi zajmuje się w codziennej praktyce lekarskiej należy m.in. diagnostyka i leczenie chorób tarczycy i przytarczyc, kory nadnerczy, zaburzenia miesiączkowania, insulinooporności, zespołu policystycznych jajników, następstw stosowania hormonów anabolicznych, wszystkich typów cukrzycy.

Czas wolny najchętniej poświęca muzyce, często gra na pianinie. Poświęca się również pracy społecznej działając na rzecz Fundacji Wspierajmy Seniorów.

Dr n. med. Anna Brona przyjmuje w ramach Poradni Endokrynologicznej.